reklama
kategoria: Rolnictwo i Hodowla
5 kwiecień 2025

Obowiązkowe szkolenia dla hodowców na temat pryszczycy

zdjęcie: Obowiązkowe szkolenia dla hodowców na temat pryszczycy / v19859698
v19859698
Od poniedziałku na terenie województwa opolskiego rozpoczynają się obowiązkowe szkolenia na temat pryszczycy dla wszystkich hodowców bydła, owiec, kóz i świń. To efekt informacji o pojawieniu się ognisk tej choroby za południową granicą Polski.
REKLAMA

Decyzją Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego na terenie całego województwa opolskiego od poniedziałku rozpoczynają się obowiązkowe szkolenia na temat pryszczycy dla hodowców zwierząt gospodarskich parzystokopytnych. Podczas szkoleń pracownicy inspekcji weterynaryjnej przekażą wiedzę na temat objawów i dróg przenoszenia choroby, ochrony przed zakażeniem i postępowaniem w przypadku potwierdzonego wystąpienia pryszczycy u zwierząt.

Jak powiedział PAP Paweł Kampa, zastępca dyrektora oddziału wojewódzkiego ARiMR w Opolu, problem jest poważny i dotyczy tysięcy hodowców.

"W województwie opolskim mamy zarejestrowanych blisko 140 tys. sztuk bydła w 3,9 tys. stad. Do tego należy doliczyć blisko 347 tys. świń, około 3 tys. owiec i 1,8 tys. kóz. Biorąc pod uwagę to, że pojawienie się pryszczycy w stadzie oznacza jego likwidację, oraz łatwość, z jaką przenosi się ta choroba, zagrożenie jest bardzo duże. Co więcej, likwidacja stad bydła mlecznego to ryzyko także dla lokalnych mleczarni, które z dnia na dzień mogą zostać pozbawione surowca do produkcji swoich wyrobów" - wylicza Kampa.

Martin Ziaja, prezes Okręgowego Związku Hodowców Bydła w województwie opolskim, apeluje do hodowców o poważne podejście do ostrzeżeń i zaleceń związanych z zagrożeniem pryszczycą.

"Problem jest duży, bo pryszczyca może przy sprzyjających warunkach pogodowych przenosić się także powietrzem. Teoretycznie od strony Czech chronią nas góry, jednak choć masy powietrza są dzięki nim wyhamowane, to przez Bramę Morawską uderzają z podwójną siłą, i to na Kietrz, gdzie są stada bydła liczące 9 tys. sztuk. Poza tym na całym południu nie ma wysokich gór, tylko połoniny, gdzie za chwilę będzie wypas owiec i bydła, które granic nie znają" - uważa Ziaja.

Ziaja poinformował w sobotę, że otrzymał od wojewody opolskiego zapewnienie o wprowadzeniu od wtorku kontroli granicy polsko-czeskiej przez wojsko, tak by powstrzymać potencjalny nielegalny przywóz cieląt zza południowej granicy - głównie ze Słowacji, gdzie odkryto już ogniska pryszczycy.

"W Wielkiej Brytanii w 2001 r. z powodu pryszczycy wybito 6 mln zwierząt, straty szacowano na 14 mld dolarów, a odbudowanie stad trwało latami. Dlatego rekomendujemy wstrzymanie zakupu zwierząt parzystokopytnych z kierunków, gdzie stwierdzono już występowanie tej choroby, wprowadzenie zaostrzonych zasad bioasekuracji w gospodarstwach. Zachęcamy też wszystkich do udziału w szkoleniach, które będą trwały do 15 kwietnia" - powiedział Ziaja.

Pryszczyca jest wysoce zaraźliwą i niebezpieczną dla zwierząt chorobą wirusową. W przypadku wybuchu choroby wszystkie zwierzęta w gospodarstwach muszą zostać wybite. Choroba atakuje też zwierzęta żyjące dziko. Nie jest natomiast niebezpieczna dla ludzi. Zakażenia u ludzi zdarzają się rzadko i mają zazwyczaj łagodny przebieg - dochodzi do nich najczęściej w wyniku bezpośredniego kontaktu z chorym zwierzęciem, np. podczas dojenia zainfekowanej krowy. Można się również zarazić poprzez spożycie surowego, skażonego mięsa, niepasteryzowanego mleka lub przetworów mlecznych, które zawierają wirusa. Ostatni przypadek pryszczycy w Polsce miał miejsce w 1971 roku.(PAP)

masz/ miś/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Namysłów
19.8°C
wschód słońca: 05:45
zachód słońca: 19:51
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Namysłowie

kiedy
2025-04-25 18:00
miejsce
Namysłowski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-04-26 18:30
miejsce
Namysłowski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-05-30 18:00
miejsce
Namysłowski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-06-13 19:00
miejsce
Namysłowski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany